بهداشت دهان و دندان؛دندانپزشکی زیبایی؛سرطان وبیماریهای ناحیه سروگردن؛تکنولوژی و روشهای جدید درمان
 
اهمیت دندان‌های شیری
 
یكی از مهم‌ترین دلایل اهمیت دندان‌های شیری كه شاید كمترین توجه به آن شده است، نقش آنها در زیبایی كودكان است. پوسیدگی دندان‌های شیری و یا تیره شدن آنها توسط داروهای مختلف (مثلا قطره آهن) تاثیر نامطلوبی در زیبایی كودكان می‌گذارد و به دنبال آن كودك از ظاهر خود خجالت می‌كشد و اعتماد به نفس خود را از دست خواهد داد
 

ادامه مطلب
+ جمع آوری شده  توسط    Dr Rezaei  | 

رابطه ضریب هوشی و اضطراب کودکان در محیط دندانپزشکی

 


ادامه مطلب
+ جمع آوری شده  توسط    Dr Rezaei  | 

دندانهای شیری
 

مواظب دندانهای شیری کودکانتان باشید.
یک دندانپزشک اطفال بروز بیماری آبسه دندان در کودکان را ناشی از درمان نشدن پوسیدگی دندان های شیری دانست .

دکتر زهرا بحرالعلومی با بیان این که پوسیدگی دندان های شیری و دائمی در کودکان , اعصاب دندان را گرفتار می کند, گفت: درمان نشدن پوسیدگی دندان های شیری موجب می شود با عفونت زایی میکروب ها , آبسه های دندان تظاهر پیدا کند.

وی با تقسیم آبسه های دندان به دو صورت حاد و مزمن , از علا‌ئم تشخیص آبسه حاد به بی قراری و آشفتگی , صورت متورم و قرمز, درجه حرارت بالا‌, درد شدید در ناحیه دندان آبسه شده اشاره کرد و افزود: آبسه‌مزمن دندان معمولا با درد کمتر و همچنین بوی بد دهان و تغییر رنگ دندان شناخته می شود.

این متخصص و دندانپزشک اطفال از امکان ابتلا‌ء فک بالا و پایین به آبسه دندان در کودکان خبر داد و خاطرنشان کرد: در صورت ابتلا‌ء فک بالا و ایجاد عفونت های سلولیت به همراه تب و درد , که خود را به شکل تورم و قرمزی در نواحی چشم بیمار نشان می دهد, درصورتی که به موقع درمان نشوند منجر به بروز عفونت های مغزی می شود.

وی گفت : از آنجایی که بروز عفونت سلولیت در فک پایین نیز تمام فضای تحت فکی‌, زیر زبانی و زیر چانه را درگیر می کند و باعث تورم زبان و کف دهان و قطع راه هوایی و تنفس بیمار می شود, توصیه‌می شود اقدامات درمانی سریع انجام پذیرد.

دکتر بحرالعلومی درخصوص شیوه های درمان عفونت های آبسه دندان کودکان افزود : در موارد حاد بودن آبسه دندان‌, استفاده از دهان شویه باعث بهبود علا‌ئم بیماری می شود.

وی اضافه کرد: در مواقعی که عفونت آبسه دندان شدید باشد, مصرف داروی مترونیدازول توصیه می شود و در صورتی که چشم را درگیر کرده باشد,استفاده از قطره های ضد التهاب چشمی و سپس درمان دندان آبسه پیشنهادمی شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد یادآور شد: زمانی که عفونت های دندان شدید و همراه با علا‌ئمی از قبیل درجه حرارت بالای 39 درجه و تورم دهان باشد, بهبودی معمولا به دنبال بستری کردن بیمار و تجویز آنتی بیوتیک حاصل خواهد شد
+ جمع آوری شده  توسط    Dr Rezaei  | 

چگونگی محافظت از دندانهای کودکان

  
یکی از معضلات بسیار مهم ، بخصوص در کشورهای جهان سوم پوسیدگی هایی است که در دو سال اول تولد شروع شده و باعث مشکلات بسیار زیادی برای کودک و والدین وی می‌شود. این پوسیدگیها به سرعت پیشرفت می‌کنند و در صورت عدم درمان باعث بروز درد و آبسه می‌گردند. در کشور ما طبق مطالعات انجام یافته در مناطق مختلف شیوع این نوع پوسیدگیها که در اصطلاح پزشکی به Nursing Caries معروفند، حدود ۲۰ درصد گزارش شده است.


ادامه مطلب
+ جمع آوری شده  توسط    Dr Rezaei  | 

 چرا دندان شیری مهم است؟
 
 
 دندان‌های شیری علاوه بر وظایف معمولی یک دندان (تکلم، جویدن، حفظ شکل و زیبایی چهره) وظیفه دیگری نیز دارند. در واقع دندان‌های شیری نسبت به دندان‌های دایمی وظیفه و نقش مهمی بر عهده دارند و آن حفظ فضاهای لازم برای رویش دندان‌های دایمی است.

ادامه مطلب
+ جمع آوری شده  توسط    Dr Rezaei  | 

 

جای خالی در دهان...

واقعا در يك لحظه اتفاق افتاد. اصلا نمي‌‌‌توانستم تصورش را بكنم كه يك بدوبدوي خيلي معمولي در خانه، چنين ضربه‌اي را ايجاد كند.


ادامه مطلب
+ جمع آوری شده  توسط    Dr Rezaei  | 

اثرات عصبی- رفتاری آمالگام در کودکان


آمالگام که جهت پر کردن دندان به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد، حاوی 50 درصد جیوه المنتال است که مقادیر ناچیزی از بخار جیوه از خود متصاعد می‌کند. پژوهشگران اخیراً جهت بررسی بی‌خطری این ماده در کودکان مطالعه‌ای انجام دادند.
در این مطالعه 507 کودک 8 تا 10 ساله با حداقل یک پوسیدگی در دندان‌های دایمی و بهره هوشی غیر کلامی بالای 67، که قبلاً مواجهه‌ای با آمالگام نداشتند و سایر شرایط آن‌ها نیز مشابه بود به دو گروه تقسیم شدند و پوسیدگی‌های موجود در دندان‌های آن‌ها با آمالگام یا کامپوزیت رزین پُر شد. ارزیابی‌های عصبی- رفتاری، حافظه، توجه/ تمرکز و فعالیت‌های حرکتی و بصری- حرکتی و نیز سرعت هدایت عصبی طی دوره‌ای 7 ساله در این دو گروه انجام پذیرفت. در این مطالعه آشکار شد نتیجه ارزیابی عصبی- رفتاری و سرعت هدایت عصبی کودکانی که دندان‌‌های آن‌ها با آمالگام پر شده است، از نظر آماری تفاوت معنی‌داری با کودکان تحت درمان با کامپوزیت ندارد. به این ترتیب با توجه به نیاز بیشتر به مراقبت‌های بعدی در کسانی که تحت درمان با کامپوزیت قرار گرفته‌اند، آمالگام هنوز هم گزینه مناسبی برای پر کردن دندان کودکان به شمار می‌رود.

منبع:JAMA April 19, 2006; 295: 1784-1792

+ جمع آوری شده  توسط    Dr Rezaei  | 

پوسيدگي دوران شيرخوارگي


 در سالهاي اخير مشخص شده است كه غذا خوردن طولاني‌مدت كودك با شيشه شير يا حتي شير مادر ممكن است باعث بوجود آوردن نوعي از پوسيدگي زودرس در سنين4-2 سالگي گردد كه بسيار سريع پيشرفت كرده و به آن پوسيدگي شيشه‌شير مي‌گويند.
 اين نوع پوسيدگي در ابتدا از سطوح بيروني دندانهاي جلو فك بالا شروع شده سپس اولين كرسي‌هاي بالا و پايين را درگير مي‌سازد. جالب است بدانيم كه در اين نوع پوسيدگي, دندانهاي جلو فك پائين مبتلا نمي‌گردد. يك پرس و جو از والدين علت را مشخص مي‌كند.
 كودك درهنگام خواب در بعدازظهرها يا شب, از يك شيشه محتوي شير يا شير مادر استفاده كرده و بارها در طي شب از خواب بيدار شده و شير مي‌خورد لذا وقتي كودك به خواب مي‌رود, شير كه محتوي قند است اطراف دندانهاي جلو فك بالا را احاطه مي‌كند و قندهاي داخل مايع, يك محيط بسيار مناسب براي رشد ميكروبها كه قادر به ايجاد اسيد هستند, فراهم مي‌كند. از طرف ديگر جريان بزاق كه در هنگام خواب كاهش مي‌يابد, باعث كندي شستشو و تخليه مايعات شيرين از دهان مي‌شود و مجموعه اين شرايط باعث بوجود آمدن پوسيدگي زودرس در دندانهاي مزبور مي‌گردد. همانگونه كه قبلاً اشاره شد
 اين نوع پوسيدگي در كودكاني كه عادت دارند در هنگام خواب از شير مادر استفاده كنند نيز ديده مي‌شود. اين موضوع نشان مي‌دهد كه حتي قند موجود در شير (لاكتوز) هم درصورتيكه بر روي دندانها راكد بماند, مي‌تواند باعث پوسيدگي‌زائي از اين نوع گردد. پوسيدگي دوران شيرخوارگي معمولاً سريع پيشرفت كرده و تاج دندانهاي جلو فك بالا را كاملاً از بين برده, سبب بوجود آمدن آبسه بر روي لثه‌ها مي‌گردد و از آنجا كه كودك در سن بروز اين نوع پوسيدگي قادر به همكاري نيست لذا درمان, از پيچيدگي‌هاي زيادي برخوردار مي‌باشد.

پيشگيري از بروز پوسيدگي دوران شيرخوارگي:
1- والدين بهتر است اولين ملاقات با دندانپزشك را قبل از يكسالگي فرزندشان داشته باشند تا از اين طريق آگاهي‌هاي لازم را دريافت كنند.
2- مواد قندي اضافي به داخل شير ريخته نشود.
3- پس از استفاده از شير و قبل از خواب كودك, كمي آب از طريق شيشه‌ داده شده و با يك قطعه گاز استريل مرطوب, دندانهاي جلو فك بالا حتي‌الامكان تميز گردد.
4- در اولين فرصت ممكن مسواك زدن كودك توسط والدين آغاز گردد.
5- در اولين فرصت ممكن شير از طريق فنجان به كودك داده شده و درهنگام خواب از شيشه يا شير مادر استفاده نكنند.
6- با مراجعه منظم به دندانپزشك امكان استفاده از فلورايد را فراهم نمايند.

 

+ جمع آوری شده  توسط    Dr Rezaei  |